Norka europejska - dobre wieści z Rosji

12 październik 2018 r.

powiększ

Dzięki środkom zebranym w trakcie zbiórki zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Genetyki Konserwatorskiej LUTREOLA, w dniu 5 kwietnia 2018, udało się wybudować nowy pawilon dla zwierząt utrzymywanych w Centrum Hodowli Zachowawczej Norki Europejskiej w Ilmeńskim Rezerwacie Przyrody (Obwód Czelabiński, Rosja).

Natalia Kiseleva, kierownik ośrodka, od lat, w bardzo trudnych warunkach i przy bardzo ograniczonych funduszach, pracuje na rzecz ratowania krytycznie zagrożonej wymarciem norki europejskiej Mustela lutreola w Rosji. Zlokalizowane w Uralu Południowym Centrum Hodowli Zachowawczej Norki Europejskiej jest jedynym w Rosji ośrodkiem hodowli zachowawczej gatunku. Wysiłki Centrum są szczególnie istotne w świetle niezwykle krytycznej sytuacji, w jakiej znajduje się M. lutreola w Rosji - pomimo zaklasyfikowania przez IUCN jako gatunek krytycznie zagrożony wymarciem (CR, www.iucnredlist.org/details/14018/0), norka europejska, poza podgatunkiem kaukaskim, jest zwierzęciem łownym. Należy jednocześnie domyślać się, że, ze względu na podobieństwo z pozyskiwaną na dużą skalę dla futerek norek amerykańskich Neovison vison, presja łowiecka wobec norki europejskiej jest bardzo znacząca.

Nowo wybudowany pawilon w Centrum Hodowli Zachowawczej Norki Europejskiej w Ilmeńskim Rezerwacie Przyrody (fot. N. Kiseleva)

Norka europejska w Centrum Hodowli Zachowawczej Norki Europejskiej w Ilmeńskim Rezerwacie Przyrody (fot. N. Kiseleva)

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia X