Konsultacje społeczne - prawodawstwo UE w dziedzinie ochrony przyrody

18 maj 2015 r.

powiększ

Konsultacje mają na celu zebranie opinii na temat obowiązującego prawodawstwa UE w zakresie ochrony przyrody (dyrektywa ptasia i dyrektywa siedliskowa) oraz stanu jego wdrożenia na chwilę obecną. Konsultacje są częścią oceny adekwatności, którą przeprowadza obecnie Komisja Europejska w ramach programu sprawności i wydajności regulacyjnej (REFIT).

Ocena ta polega na sprawdzeniu, czy obowiązujące ramy regulacyjne są proporcjonalne i adekwatne do celu oraz czy pozwalają na osiągnięcie zamierzonych rezultatów. Ocenie poddane zostają w szczególności adekwatność, skuteczność, efektywność pod względem kosztów, spójność i wartość dodana na szczeblu UE prawodawstwa w tym zakresie. Ocena ta nie zakłada jednakże wprowadzenia w przyszłości zmian w przepisach. Jeżeli okaże się to konieczne, zostanie przeprowadzona w tym celu osobna ocena skutków.

Wyniki konsultacji zostaną przeanalizowane i podsumowane w sprawozdaniu, które zostanie opublikowane na stronie poświęconej ocenie adekwatności. Proszę zapoznać się z oświadczeniem o ochronie prywatności, w którym znajdują się informacje na temat przetwarzania danych osobowych i udzielonych odpowiedzi.

Dyrektywa ptasia i dyrektywa siedliskowa – cele strategiczne
Przyjęta w 1979 r. dyrektywa ptasia służy ochronie wszystkich dzikich ptaków i ich najważniejszych siedlisk w całej UE. Celem strategicznym dyrektywy ptasiej jest zachowanie populacji wszystkich gatunków dzikich ptaków w UE na poziomie, który odpowiada wymogom ekologicznym, naukowym i kulturowym – przy uwzględnieniu wymogów ekonomicznych i związanych z rekreacją – lub dostosowanie populacji tych gatunków do tego poziomu. Dyrektywa siedliskowa, przyjęta w 1992 r., wprowadza podobne środki w odniesieniu do około 230 typów siedlisk i 1 tys. gatunków dzikich zwierząt i roślin – zwanych łącznie „gatunkami będącymi przedmiotem zainteresowania UE”. Jej celem strategicznym jest zachowanie lub odtworzenie siedlisk przyrodniczych oraz populacji gatunków będących przedmiotem zainteresowania UE oraz zapewnienie im wysokiego stopnia ochrony, przy uwzględnieniu wymogów gospodarczych, społecznych i kulturowych oraz specyfiki poszczególnych obszarów na poziomie regionalnym i lokalnym.
W jaki sposób dyrektywy ptasia i siedliskowa chronią przyrodę?
Dyrektywy nakładają na kraje UE obowiązek:

  • ustanowienia rygorystycznego systemu ochrony wszystkich dzikich gatunków ptaków w Europie i innych gatunków zagrożonych wymienionych w załączniku IV do dyrektywy siedliskowej,
  • wyznaczenia głównych obszarów ochrony gatunków i typów siedlisk wymienionych w załącznikach I i II do dyrektywy siedliskowej oraz w załączniku I do dyrektywy ptasiej, jak również gatunków ptaków wędrownych.

     

Wszystkie te obszary tworzą razem sieć obszarów przyrody – europejską sieć Natura 2000. Sieć składa się z około 27 tys. obszarów chronionych o dużej bioróżnorodności, które pokrywają około 18 proc. powierzchni UE i ponad 4 proc. powierzchni jej mórz.

Obszary Natura 2000 są wybierane wyłącznie w oparciu o dane naukowe. Każdy kraj UE decyduje następnie o tym, jakie środki są konieczne do zapewnienia odpowiedniej ochrony na podstawie potrzeb gatunków i siedlisk, przy uwzględnieniu wymogów gospodarczych, społecznych i kulturowych oraz cech regionalnych i lokalnych.

Aby sprawdzić, czy dyrektywy pozwalają osiągnąć wyznaczone cele, kraje UE monitorują postępy i co 6 lat zdają Komisji Europejskiej sprawozdanie dotyczące stanu gatunków i siedlisk mających znaczenie dla UE, które znajdują się na ich terytorium. Następnie Komisja analizuje te informacje, aby móc określić:

  • jakie są ogólne tendencje w całej UE w odniesieniu do poszczególnych gatunków i siedlisk,
  • czy udało się osiągnąć korzystny stan ochrony lub też czy uda się go osiągnąć w przyszłości.

Struktura ankiety
Aby wziąć udział w konsultacjach należy wypełnić ankietę online, do której link został zamieszczony poniżej. Ankieta jest dostępna we wszystkich językach UE. Ankieta składa się z dwóch części. Pierwsza część jest przeznaczona dla ogółu społeczeństwa i nie wymaga szczegółowej znajomości dyrektyw ani doświadczeń z ich wdrażaniem. Pytania dotyczą skuteczności, efektywności w stosunku do kosztów, adekwatności, spójności i europejskiej wartości dodanej. Pytania zawarte w drugiej części opierają się na tych w pierwszej i dotyczą podobnych zagadnień, ale są bardziej szczegółowe. Wymagają zrozumienia przepisów dyrektyw i wiedzy o ich wdrażaniu. Aby wypowiedź została uwzględniona, należy najpierw odpowiedzieć na pytania w pierwszej części. Następnie wyświetli się pytanie, czy respondent chce udzielić odpowiedzi na bardziej szczegółowe pytania zawarte w drugiej części ankiety. Jeżeli nie, przed wysłaniem odpowiedzi można jeszcze dopisać swoje uwagi w polu tekstowym. Wypełnianie ankiety można w każdej chwili przerwać i powrócić do niej później. Po wysłaniu swoich odpowiedzi można pobrać ich kopię.

Uwaga: ze względu na wymogi techniczne związane z przetwarzaniem wyników ankiety oraz aby zapewnić uczciwy i przejrzysty proces konsultacji, wyłącznie odpowiedzi uzyskane za pośrednictwem formularza online zostaną uwzględnione i włączone do sprawozdania podsumowującego wyniki. Ankiety przesłane pocztą elektroniczną lub w formie papierowej nie będą analizowane.

Ankieta dostępna pod adresem: www.ec.europa.eu/eusurvey/runner/EUNatureDirectives.

Więcej informacji na: www.ec.europa.eu/environment/consultations/nature_fitness_check_en.htm.


Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia X