Nie żyje Michael Soulé, ojciec biologii konserwatorskiej

30 czerwiec 2020 r.

powiększ
17 czerwca, wieku 84 lat odszedł Michael Soulé, prekursor i popularyzator idei wykorzystania osiągnięć nauki, zwłaszcza genetyki, w ochronie przyrody.
 
Z wykształcenia biolog, Soulé koncentrował się w pracy badawczej na żywotności populacji, genetyce konserwatorskiej oraz, jak sam ją określał,  „efektywnością ekologiczną”, która uwzględnia interakcje między gatunkami i wpływ drapieżników za pośrednictwem sieci pokarmowych. Prowadził pionierskie badania nad biologią populacyjną i ewolucyjną, genetyką populacyjną, biogeografią wysp.
 
Michael Soulé był wybitnym nauczycielem akademickim, aktywistą oraz propagatorem rozwiązań polityczno-prawnych i wtyki ochrony przyrody. Jego późniejsze prace koncentrowały się na genetycznych podstawach żywotności naturalnych populacji, na oddziaływaniu gatunków „kluczowych” oraz na społecznych przyczynach niszczenia przyrody na całym świecie.
 
W 1981 r., wraz z Otto Frankel'em opublikował pierwszą książkę dotyczącą biologii konserwatorskiej, w której omówiono rolę genetyki w ochronie przyrody - "Conservation and Evolution".
 
W "Deklaracji Ideowo-Programowej" Polskiego Towarzystwa Genetyki Konserwatorskiej LUTREOLA czytamy: "W swej działalności Towarzystwo wyraża uznanie i afirmuje dorobek prekursorów i protagonistów genetyki konserwatorskiej, takich jak Otto H. Frankel, Michael Soulé, Bruce Wilcox, Christine M. Schonewald-Cox, Richard Frankham, Philip W. Hedrick oraz John C. Avise".
 
Cześć Jego pamięci.
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia X