28 sierpień 2015 r.
powiększPolecamy serię wydawniczą Muzeum i Instytutu Zoologii PAN „Fauna Polski – charakterystyka i wykaz gatunków”. Opracowanie to ma charakter monograficzny, a jego celem jest zgromadzenie kompleksowej informacji o różnorodności gatunkowej naszej fauny, jej walorach oraz stopniu zbadania poszczególnych taksonów. Opracowanie zawiera zestawienie wszystkich współczesnych gatunków zwierząt stwierdzonych w Polsce (zazwyczaj jednak z wyłączeniem fauny Bałtyku) oraz charakterystykę taksonów wyższej rangi, poczynając od typu na rodzinie kończąc. Dla wyróżnionych grup taksonomicznych podano także oceny stanu ich zbadania na tle fauny światowej, Europy, a niekiedy i krajów ościennych. Poszczególne rozdziały zamykają streszczenia w języku angielskim.
Wykazy gatunków występujących w Polsce sporządzone zostały na podstawie danych pochodzących z piśmiennictwa, niepublikowanych danych własnych autorów oraz materiałów muzealnych, które w wielu przypadkach zostały krytycznie zweryfikowane na potrzeby niniejszego opracowania. Wzbogacono je o szereg szczegółowych informacji biologicznych i faunistycznych, dotyczących zarówno miejsca i środowiska występowania gatunku, jego liczebności, preferencji siedliskowych, typu fagizmu i miejsca w strukturze troficznej w biocenozie, jak również taksonomii i ochrony przyrody.
Monografia „Fauna Polski – charakterystyka i wykaz gatunków” ukaże się w czterech tomach (Tomy I, II i III – bezkręgowce, Tom IV – kręgowce), obejmujących grupy systematyczne o różnej randze i wielkości. Jest ona adresowana nie tylko do zoologów różnych specjalności, ale również do przyrodników w szerokim znaczeniu tego słowa. Może być przydatna w pracy konserwatorów przyrody, pracowników parków narodowych i krajobrazowych, służb kwarantannowych, jak i odpowiednich urzędów na wszystkich poziomach administracji rządowej i samorządowej. Powinna ona być także pomocna w nauczaniu biologii w ośrodkach edukacji ekologicznej, w szkołach średnich i na uczelniach.
Więcej informacji na stronie: www.miiz.waw.pl.