24 czerwiec 2015 r.
powiększProgram stypendialny DBU ma na celu profesjonalne zawodowe kształcenie polskich przyszłych kadr ochrony środowiska oraz zdobycie doświadczenia zawodowego, które ułatwi młodym absolwentom rozpoczęcie kariery w dynamicznie rozwijającym się sektorze zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Dodatkowo, program pozwala rozwinąć znajomość języka niemieckiego, nawiązać cenne branżowe kontakty i zdobyć doświadczenie w pracy w międzynarodowym środowisku.
Program stypendialny umożliwia odbycie zawodowego bądź naukowego stażu w Niemczech. Podczas stypendium realizujesz przygotowany przez siebie projekt badawczy na ważny dla ochrony środowiska w Polsce lub w Niemczech temat.
Staż można odbyć na uniwersytetach, w ministerstwach, przedsiębiorstwach, instytutach badawczych, urzędach, organizacjach pozarządowych, centrach badawczo - biznesowych itp. DBU wybiera miejsce najbardziej odpowiednie dla Twojego stażu – instytucję, której opieka umożliwi Ci pełną realizację projektu. Możesz też sam zaproponować takie miejsce, a DBU pomoże Ci się do niego dostać. Staż może trwać od sześciu do dwunastu miesięcy. Laureaci otrzymują początkowo stypendium sześciomiesięczne, a pod koniec tego okresu można ubiegać się o przedłużenie pobytu do kolejnych sześć miesięcy.
Wysokość stypendium wynosi 1060, - euro na miesiąc i jest ono wolne od podatku. Ponadto DBU finansuje koszty ubezpieczenia (OC, wypadkowe, chorobowe) w Niemczech. DBU nie może finansować przedłużenia pobytu dla realizacji już rozpoczętych studiów lub praktyk w Niemczech.
Stypendia przyznawane są w trybie konkursowym. O stypendium można ubiegać się tylko jeden raz. Dlatego ważne jest staranne przygotowanie aplikacji. Szczególnie istotna jest przedstawiona przez kandydata koncepcja projektu, który chce on realizować na stypendium (szczegóły wyjaśnione poniżej).
Ważne terminy
Termin składania wniosków: 16.06.2015 - 16.09.2015
Wnioski o stypendium należy składać poprzez witrynę internetową DBU, w systemie on-line,
po wcześniejszej rejestracji na stronie DBU www.dbu.de/1453.html. Po zarejestrowaniu się kandydat otrzyma z DBU e-mail z indywidualnym loginem do systemu aplikacji. Aplikację można wypełnić w wybranym przez siebie języku: niemieckim lub angielskim. System ma postać kolejno otwieranych pól, które należy uzupełniać. W niektórych punktach wniosku wymagane jest załączenie załączników w formie PDF (patrz poniżej).
Termin zamknięcia systemu aplikacyjnego: 16 września 2015 r.
Po tym terminie nie będzie możliwe nanoszenie zmian w złożonym wniosku. Wnioski niekompletne oraz nieposiadające wymaganych załączników nie będą rozpatrywane.
Rozmowy kwalifikacyjne: 21 października 2015 r., Poznań
Wybrani kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, która odbędzie się w dniu 21.10.2014r. w Poznaniu. Jednym z elementów rozmowy będzie prezentacja swojego projektu (należy przygotować prezentację w PowerPoint) w języku niemieckim lub angielskim.
Uroczystość wręczenia stypendiów: 28 listopada 2015 r.
Uroczyste wręczenie stypendiów odbędzie się w Warszawie w dniu 28 listopada w Warszawie. Jak co roku uroczystość zostanie uświetniona obecnością przedstawicieli DBU i Fundacji im. Nowickiego, a także przedstawicieli polskich instytucji związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem (ministerstwa, urzędy, organizacje, media oraz byli stypendyści i ich bliscy).
Wyjazd do Niemiec: 15 lutego 2016 r.
Właściwą część stypendium poprzedza dwutygodniowy kurs wprowadzający obejmujący intensywną naukę języka niemieckiego oraz program kulturalny, rozrywkowy i wycieczkowy.
Czy spełniasz warunki?
Stypendium Fundacji DBU możesz otrzymać, jeśli:
• Jesteś absolwentem polskiej uczelni, posiadającym dyplom magistra albo studentem ostatniego roku studiów, który uzyska dyplom magistra najpóźniej do końca stycznia 2016 r.
(w tym mile widziani doktoranci),
• Jesteś absolwentem szeroko rozumianej ochrony środowiska – oznacza to wszystkie kierunki studiów, zawierające w swoim programie tematykę ochrony i zarządzania środowiskiem, ochrony przyrody, zrównoważonego rozwoju, edukacji ekologicznej itp. Dotychczas staże odbywali między innymi także absolwenci zarządzania, geografii, nauk politycznych, architektury i wielu innych,
• Uzyskałeś dyplom ukończenia studiów nie wcześniej niż w ciągu ostatnich trzech lat,
• Nie ukończyłeś 31 roku życia,
• W czasie składania wniosku posiadasz stały pobyt w Polsce oraz przedłożysz wszystkie wymagane dokumenty aplikacyjne!
Jakie dokumenty należy przedstawić aplikując o stypendium?
System aplikacji on-line o przyznanie stypendium znajduje się na stronie DBU. Wymaga on uzupełnienia odpowiednich informacji na temat kandydata oraz zamieszczenia następujących dokumentów:
1. Koncepcja projektu, który kandydat chce zrealizować w ramach swojego stażu. Przedstawienie projektu powinno być przygotowane w języku niemieckim lub angielskim według następującego schematu:
• Temat projektu
• Wprowadzenie
• Obecny stan wiedzy na świecie i w Polsce w wybranej dziedzinie
• Cel projektu
• Określenie metodyki pracy
• Oczekiwane efekty i ich znaczenie w praktyce lub dla prowadzenia dalszych badań
• Bibliografia
Wskazane jest, aby w opisie projektu uwypuklić znaczenie wybranego tematu dla środowiska w Polsce lub w Niemczech. Opis powinien być zawarty na maksymalnie trzech stronach.
2. Świadectwo ukończenia studiów – skan dyplomu wraz z własnym tłumaczeniem na język niemiecki lub angielski lub skan angielskiej wersji dyplomu. Kandydaci, którzy uzyskają dyplom po terminie składania aplikacji muszą dołączyć w miejsce dyplomu zaświadczenie z uczelni o przewidywanym terminie ukończenia studiów/uzyskania dyplomu (wraz z tłumaczeniem na j. niemiecki lub angielski, tłumaczenie może być wykonane przez kandydata).
3. Opinia z uczelni np. od promotora pracy dyplomowej – w wersji angielskiej lub niemieckiej. Jeśli opinia wystawiona jest w języku polskim - należy ją przedłożyć wraz z tłumaczeniem na język niemiecki lub angielski. Tłumaczenie może być wykonane przez kandydata.
4. Potwierdzenie znajomości języka niemieckiego lub angielskiego - pismo z lektoratu/szkoły językowej/posiadany certyfikat.
W uzasadnionych przypadkach losowych istnieje możliwość uzgodnienia indywidualnego trybu dostarczenia brakującego dokumentu, jednak wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu szczegółów
z panią dr Nicole Freyer-Wille lub panem dr Karolem Mrozikiem (kontakty poniżej).
Partner programu DBU w Polsce – Stowarzyszenie Środowisko dla Środowiska
(Kontakt z byłymi stypendystami, promocja programu oraz wszelkie przydatne informacje)
Manager SdS ds. Programu Stypendialnego DBU
Grzegorz Brzozowski-Zabost
E-mail: stypendia(at)sds.org.pl
Tel: +48 507 059 007
www.sds.org.pl
www.facebook.com/Stypendia.DBU
Koordynator Międzynarodowego Programu Stypendialnego DBU
Dr Nicole Freyer-Wille
E-mail: n.freyer(at)dbu.de
Tel.: +49 541 9633 302
www.dbu.de
Krajowy koordynator Międzynarodowego Programu Stypendialnego DBU w Polsce
Dr Karol Mrozik
E-mail: kmrozik(at)up.poznan.pl
Tel.: +48 695 96 13 13