12 sierpień 2015 r.
powiększŚwiatowy Dzień Słonia ustanowiony został w 2012 r., by zwrócić uwagę na palący problem kłusownictwa i dramatyczne kurczenie się światowej populacji tych zwierząt. Największym problemem jest czarnorynkowy popyt na kość słoniową, która osiąga cenę kilku do kilkunastu tysięcy dolarów za kilogram. Szacuje się, iż z rąk kłusowników ginie około 30 000 słoni rocznie, czyli przeciętnie około 3-4 słoni na godzinę!
Mimo wprowadzonego w 1989 r. zakazu handlu kością słoniową popyt na wyroby z niej wykonane jest wciąż bardzo duży, zwłaszcza w Chinach, Wietnamie i Tajlandii. Handel ten rośnie od 2006 roku, z niechlubnym "rekordem" w 2011 roku, kiedy to skonfiskowano łącznie prawie 300 ton kości słoniowej.
Zagrożone wyginięciem są wszystkie trzy występujących na świecie gatunki słoni, tj. słoń afrykański, afrykański leśny i indyjski. Jednak najbardziej dramatyczna jest sytuacja słonia afrykańskiego, którego liczebność wynosi obecnie zaledwie od 200 do 400 tysięcy osobników - jeszcze 100 lat temu było ich od 3 do 5 milionów. W ciągu niecałego wieku słonie utraciły aż 93 proc. swojego terytorium, na którym występowały.
Jednym z podejmowanych działań ochronnych wobec słoni afrykańskich jest akcja WWF "Zaadoptuj symbolicznie słonia w dniu jego święta", do udziału w której gorąco zachęcamy.
Więcej informacji na stronie: