15 kwiecień 2018 r.
powiększW dniach 7-12 kwietnia 2018 r. przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Genetyki Konserwatorskiej LUTREOLA - dr inż. Jakub Skorupski i dr hab. inż. Przemysław Śmietana, prof. US - wizytowali Centrum Hodowli Zachowawczej norki europejskiej przy Ilmeńskim Rezerwacie Przyrody w Miass (Obwód Czelabiński, Rosja).
Centrum prowadzone jest przez Natalię Kiselevą i jest jedynym w Rosji oraz jednym z czterech tego typu ośrodków na świecie. W Ośrodku utrzymywanych jest kilkadziesiąt osobników krytycznie zagrożonej wymarciem norki europejskiej Mustela lutreola (status IUCN Red Book - CR). Celem Ośrodka jest prowadzenie hodowli zachowawczej gatunku, z perspektywą wykorzystania utrzymywanych zwierząt w przyszłej reintrodukcji norki europejskiej w Uralu Południowym.
W trakcie wizyty podpisane zostały umowy współpracy naukowej pomiędzy Ilmeńskim Rezerwatem Przyrody a Polskim Towarzystwem Genetyki Konserwatorskiej LUTREOLA oraz Instytutem Badań nad Bioróżnorodnością Uniwersytetu Szczecińskiego. Przedmiotem współpracy jest przede wszystkim działalność badawcza w zakresie genetyki konserwatorskiej norki europejskiej oraz wsparcia merytorycznego planowanego prpojektu reintrodukcji norki europejskiej w Rosji.
Od lewej do prawej: P. Śmietana, Natalia Kiseleva (założycielka i kierownik ośrodka), J. Skorupski
Pomimo krytycznego zagrożenia wymarciem, norka europejska jest w Rosji zwierzęciem łownym. Więcej o dramatycznej sytuacji gatunku w tym kraju na www.lutreola.pl/aktualnosci/1/zapraszamy-do-lektury-artykulu-the-current-state-o.